Zabezpečení mezinárodních očkovacích certifikátů EU COVID-19 je spolehlivé a ochrana osobních údajů v rámci systému těchto certifikátů maximálně účinná. Na základě detailních testů a simulací možných útoků to potvrdili experti společnosti AEC.
Dostatečně kvalitní je podle nich také zabezpečení mobilních aplikací Tečka a čTečka.
Analýza evropského COVID certifikátu, který je určený k prokazování zdravotního stavu v souvislosti s onemocněním covid-19, ukazuje na vysokou úroveň kybernetické ochrany systému. Rovněž Tečka a čTečka, dvě tuzemské oficiální aplikace pro správu a kontrolu digitálních COVID-19 očkovacích certifikátů, jsou transparentní a bezpečné. Vyplývá to z prověřování provedeného penetračními testery společnosti AEC, předního poskytovatele kybernetického zabezpečení.
„Obě aplikace jsou psány a sestaveny podle současných trendů a pravidel, která doporučujeme svým klientům,“ konstatuje Martin Musil, Mobile Security Specialist společnosti AEC. Jediným nedostatkem je tak podle jeho slov fakt, že produkční verze aplikací Tečka i čTečka pro platformu Android v sobě obsahují hypertextové odkazy na testovací prostředí ministerstva zdravotnictví či ÚZIS. Ta jsou veřejně dostupná a mohla by případně hackerům sloužit jako místo pro jejich útoky.
Stále však platí, že žádný z dosud zveřejněných problémů spojených s COVID certifikáty nepadá na vrub sofistikovanému napadení uvedených aplikací. Stávající podvody jsou umožněny jednak některými evidentními chybami v zabezpečení certifikačních serverů v jednotlivých zemích EU, zastaralými počítačovými systémy v ordinacích lékařů a také pochybením konkrétních odpovědných osob, včetně pracovníků očkovacích center.
Jedním z důležitých zjištění pro bezpečí uživatelů je, že aplikace čTečka si lokálně do své paměti neukládá signatury naskenovaných certifikátů, či dokonce celý QR kód, ale pouze zaznamenává počet takto zkontrolovaných certifikátů a jejich stav. „Zjednodušeně řečeno tak nehrozí, že úředníci, zaměstnanci ve službách nebo třeba podnikatelé v pohostinství by mohli sbírat kontrolované certifikáty návštěvníků a nelegálně s nimi dále nakládat,“ upřesnil Martin Musil.
Detailnější informace o testu získáte na https://www.hackinglab.cz/cs/blog/bezpecnost-ockovacich-certifikatu-a-aplikace-ctecka/.