Zvedání ocelových nosníků, přesuny kontejnerů nebo ovládání jeřábů v dnešní době nevyžaduje hrubou sílu. Co je naopak požadováno, je obratnost – a kvalitní joystick. Firma Kristianstads Lyftdon AB ze Švédska má dlouholeté zkušenosti s výrobou zařízení ergonomických kabin, z nichž obsluha ovládá jeřáby nebo průmyslová zařízení.
S přispěním komunikačních modulů HMS Anybus mohou být jejich nové joysticky začleněny do průmyslových komunikačních systémů založených na standardu PROFINET. Firma Kristianstads Lyftdon AB, zkráceně KLAB, je odborník na ergonomická sedadla a kabiny pro řidiče vozíků a obsluhu průmyslových zvedacích zařízení s integrovaným ovládáním. Vyvíjí a vyrábí také kabiny pro obsluhu větších jeřábů používaných v ocelářském průmyslu, ve spalovnách a teplárnách, závodech na zpracování odpadu atd. Se zaměřením na ergonomii vyrábí vše potřebné pro kabiny operátorů – a nejdůležitějším prvkem, který obsluha používá pro ovládání stroje, je joystick.
„Joysticky vyrábíme už od roku 1978 a dobře víme, co od nich zákazníci v průmyslu požadují,“ říká Sven Holmer, majitel a ředitel firmy KLAB, a dodává: „Když jsme vyvíjeli své nejnovější joysticky, chtěli jsme, aby byly schopné komunikovat v síti. Předchozí joysticky byly často napevno připojené k řídicímu systému. Vzhledem k tomu, že se průmysl stále více ubírá směrem k ethernetové komunikaci, a protože několik našich hlavních zákazníků je ze střední Evropy, logicky jsme jako vhodnou komunikační síť vybrali PROFINET.“
Jakákoliv síť
Pro komunikaci joysticků v síti PROFINET doporučil firmě KLAB její technický partner použít jednotky Anybus CompactCom od firmy HMS. Jak název napovídá, jednotky Anybus umožňují joystickům komunikovat v jakékoliv síti – ať je to provozní průmyslová sběrnice, nebo průmyslový Ethernet. Jednoduše stačí zaměnit modul Anybus CompactCom za jiný a začít komunikovat v jiné síti: EtherNet/IP, EtherCAT, Modbus-TCP nebo CC-Link IE Field. To otevírá možnosti prodávat joysticky na nových trzích v jiných částech světa.
„Začínáme se sítí PROFINET,“ říká Sven Holmer z firmy KLAB, „ale samozřejmě vidíme nové příležitosti v tom, že joysticky budou moci komunikovat i v jiných průmyslových sítích, rozšířených na jiných trzích.“
Různé formáty
Jednotky Anybus CompactCom jsou flexibilní i z hlediska formátu. Uživatelé se mohou rozhodnout pro integraci čipu, který obsahuje všechen nezbytný software, nebo pro integraci jednotky zvané Brick, dodávané včetně hardwaru a softwaru a určené pro montáž na desky plošných spojů. Třetí alternativou je kompletní modul CompactCom, který se jednoduše zasune do elektroniky produktu.
Společnost KLAB si vybrala formát Brick – Anybus CompactCom B40, který je pro joysticky nejvhodnější z hlediska velikosti, funkce i ceny.
Data zpřístupňuje vestavěný webový server
Další velkou výhodou produktů Anybus je to, že mají vestavěný webový server, který umožňuje firmě KLAB ukládat data z joysticků na web – pro řízení i analýzu. To znamená, že firma KLAB i její zákazníci získávají důležitý přehled o tom, jak jsou joysticky operátory využívány. To umožňuje výrobek zlepšovat a přizpůsobovat pro různé aplikace. Webový server také umožňuje odkudkoliv přistupovat ke konfiguraci joysticku a popř. ji měnit.
Snadná implementace
Sven Holmer popisuje implementaci techniky Anybus jako relativně snadnou – od prvního nápadu po dokončení návrhu a zahájení výroby uplynul přibližně jeden rok. „Určitě bychom to zvládli mnohem rychleji, ale měli jsme mnoho práce a vývojové projekty jako tento musí často trochu počkat,“ říká Sven Holmer. „Nesetkali jsme se však s většími problémy a díky dobré podpoře ze strany HMS jsme komunikaci vyřešili naprosto hladce.“