Rostoucí náklady za energie i chybějící pracovní síla zafungují jako motor pro zavádění automatizace a robotizace. Dopady ruské invaze na Ukrajině se dotknou logistiky, tuzemské firmy se musí připravit na problémy s dodávkami materiálů.
Společnosti využívající obráběcí stroje se budou stále více obracet na autorizované dodavatele, kteří nabízí komplexní řešení na klíč, což maximalizuje efektivitu výroby. Ve své predikci pro rok 2023 to uvádí česká společnost Profika, která se specializuje na CNC stroje.
Poslední roky se nesou ve znamení turbulentního vývoje, který určují vnější vlivy: český průmysl musel napřed reagovat na epidemii covid 19, následně čelit dopadům, které přinesla ruská agrese. „I v roce 2023 budou přetrvávat problémy, kterým tuzemské firmy čelily již loni. Výzvou budou třeba ceny energií, či nedostatek pracovníků, který povede k vyššímu zájmu o automatizaci,“ myslí si Jakub Kaufman, expert na robotizaci ve společnosti Profika.
Trh práce – nedostatek zaměstnanců motivuje k zavádění robotizace a automatizace
Českým firmám se dlouhodobě nedaří sehnat dostatek zaměstnanců, nebo předání drahocenných zkušeností na mladší pracovníky. To vede k vyššímu zájmu o zavádění řešení pro automatizaci a robotizaci. Loni se podle Profiky poptávka zvýšila o více jak dvojnásobek. A firma odhaduje, že podobný trend bude pokračovat i v roce 2023. „Lidé se často obávají, že zavedení robotizace a automatizace připraví zaměstnance o práci. Reálně ale už nyní schází na pracovním trhu lidé, kteří chtějí tyto pozice zastávat. Robotické buňky většinou zastanou velmi přesnou, nicméně spíše monotónní a nudnou práci, o kterou mezi zaměstnanci není zájem. Naopak, kdo se naučí roboty ovládat a programovat, ten se stane na trhu horkým zbožím a jeho pozice ve firmě velmi posílí, navíc může očekávat velmi dobrý plat,“ je přesvědčený Kaufman, který robotizaci považuje za velkou příležitost pro současné zaměstnance.
Přetrvají problémy s logistikou
Loni se tuzemské firmy potýkaly se značnými potížemi s přepravou objednaných strojů. Na vině byl mimo jiné nedostatek transportních kontejnerů a nečekaně dlouhá doba vykládky i v době, kdy již zboží dorazilo do cílového přístavu. Od firem, které nemají dostatečné sklady, se stroje k zákazníkům dostávaly s významným, i mnohatýdenním zpožděním. „Na situaci profitovaly společnosti, které si mohly dovolit mít skladové zásoby jak celých strojů, tak i jednotlivých dílů. Nám se osvědčil náš showroom v Benátkách,“ upřesňuje Kaufman. Tvrdí, že již na trhu vidí náznaky změny k lepšímu, kdy se například dodavatelům snímací techniky nebo bezpečnostních prvků začínají opět objevovat skladové zásoby. Výrazné zlepšení ale přesto očekávat nejde.
Komplikací je i to, že období covidu mnoho firem nakupovalo více na sklad, aby případné nedostatky dokázaly vyřešit vlastními díly. Takové skokové naskladňování ale přinese snížení odbytu dílů v dalších letech, a proto budou mít dodavatelé například zmíněné snímací techniky problémy navýšit skladové zásoby, když nebude očekávaný odbyt.
Zesílí zájem firem o služby na klíč
Tlak na čas, kvalitu, efektivitu i nedostatek kapacit zaměstnanců vede strojírenské společnosti k tomu, že stále více vyhledávají služby na klíč. „To znamená, že nehledají subdodavatele pro každý z požadavků, ale rovnou volí firmu, která jim poradí jak s výběrem konkrétního stroje a technologie, tak s maximálním navýšením efektivity jejich výroby. Pokračuje zpracováním ekonomické stránky projektu, poradí s financováním, zařídí samotnou koupi a transport, stejně jako uvedení do provozu. Následně se stará i o servis a školení obsluhy,“ uvádí Kaufman, podle kterého tak firmy mohou významně ušetřit a to nejen peníze, tak i čas při následném provozu. Navíc je u jedné dodavatelské firmy naprosto jasná zodpovědnost, odpadá tak problém s tím, že se v případě potíží jedna zúčastněná společnost snaží hodit vinu na jinou.
Zákazníci budou více preferovat autorizované dodavatele
V minulých letech i v současnosti se ještě více projevuje odklon od neautorizovaných dodavatelů a nákupčích CNC techniky. „Tito poskytovatelé jen zřídka umí dodat komplexní řešení. Nabízené stroje navíc nemusí být bezpečné a schváleny pro provoz v EU. Na první pohled to může mít pozitivní vliv na nižší cenu, ovšem na druhou stranu se může snížit i kvalita a bezpečnost. Velké problémy by pak přišly v případě, že by při práci na stroji došlo k pracovnímu úrazu,“ zdůrazňuje Kaufman. Bezpečnost strojů a zařízení je nedílnou součástí autorizovaných a zkušených dodavatelů. Řídí se velmi přísnými pravidly, které stojí dodavatele mnoho času a peněz. Některé i banální úpravy na strojích podléhají nutnosti znovu zkontrolovat bezpečnost – to je důvod proč to některé firmy ani nechtějí nabízet. Tím klientům zabraňují využívat výrobní potenciál na maximum.
Válka na Ukrajině udrží komplikace s dodávkami
Pokud bude konflikt pokračovat, je zásadní co nejdříve stabilizovat dodavatelské materiálové a logistické řetězce. Z Ukrajiny totiž do Česka proudila celá řada surovin důležitých pro strojírenský průmysl. Firmy se budou muset na změny připravit. Ty, které již mají ve svých dílnách tuhé produkční CNC stroje, mohou změnit obrábění a následnou další výrobu velice brzy, i v řádech dnů. Výrobci spotřebních dílů pro následnou výrobu by ale již teď měli mít připravené scénáře na skokové a výrazné navýšení kapacit.
Na druhou stranu může krize pozitivně ovlivnit místní trh práce. Velká část ukrajinských uprchlíků se snaží být v Česku ekonomicky aktivní a hledají si zaměstnání, což znamená příležitost alespoň částečně a krátkodobě ulehčit firmám, které pro méně odborné pracovní úkony dosud nemají řešení pro automatizaci.
Čím dál více se středobodem stanou mobilní telefony
Sběr dat a sledování procesu výroby je stále oblíbenějším řešením, do něhož již investují i malé a střední firmy. Pomáhá zvyšovat efektivitu. Velkým benefitem je i možnost sledovat celý proces na mobilním telefonu. To je již běžně u nových strojích Hyundai-Wia a Hanwha možné nabídnout a v roce 2023 to bude patrně patřit mezi základní požadavky klientů.