OnRobot: Automatizace podpoří trendy diverzifikace výroby v období po pandemii COVID

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Společnost OnRobot, vedoucí dodavatel ucelené řady robotických nástrojů pro kolaborativní aplikace, očekává v roce 2021 rychlejší přijetí automatizačních technologií v důsledku letošních změn způsobených pandemií COVID-19. Nejnovější zpráva World Robotics Report publikovaná asociací IFR (International Federation of Robotics) předpovídá na příští rok v České republice vyšší poptávku po rozšiřujícím se portfoliu kolaborativních aplikací, zejména v oblasti pick&place, balení a paletizace, zpracování materiálu a montáže.

„Krize COVID-19 ukázala, že strategie spoléhání se na jeden zdroj jsou příliš riskantní,” řekl Enrico Krog Iversen, CEO společnosti OnRobot. „Výrobní průmysl bude v roce 2021 diverzifikovat rizika výpadků dodavatelského řetězce rozdělením výrobních kapacit na různá místa, z čehož budou těžit i země střední Evropy. Aby tyto země zůstaly vysoce konkurenceschopné, nelze diverzifikaci provést bez automatizačních technologií.“

Automatizace může rovněž sloužit jako efektivní a účinná prevence infekčních chorob. Automatizovaná výroba pomáhá vyhýbat se přímému fyzickému kontaktu a shlukování lidí, čímž podstatně snižuje riziko infekce a umožňuje nepřerušovanou výrobu i v době pandemie. To osloví společnosti z nových průmyslových odvětví, které potřebují nová kolaborativní řešení pro vývoj nových nebo vylepšených robotických aplikací – například ve zdravotnictví či v potravinářském a nápojovém průmyslu.

Podle publikované zprávy IFR patří Česká republika mezi 15 největších robotických trhů na světě. Asociace IFR uvedla, že v roce 2019 patřily v ČR mezi segmenty s nejrychleji rostoucím počtem instalovaných robotických zařízení tyto:

  • Kontrola kvality, testování – 10% roční růst instalací robotů v roce 2019
  • Manipulační operace pro paletizaci – 15% růst
  • Manipulační operace pro balení a přemisťování – 36% růst
  • Manipulační operace pro zpracování materiálu – 47% růst
  • Montáž – 14% růst
  • Nárůst počtu instalovaných robotů byl vloni nejvyšší v odvětví výroby automobilových dílů, motorových vozidel, a v kovodělném a strojírenském průmyslu.

„Mnoho národních vlád považuje krizi za příležitost k modernizaci. Nabízejí podporu digitalizace domácí výroby k dosažení co nejlepšího restartu svých ekonomik,“ řekl Vikram Kumar, generální ředitel pro EMEA ve společnosti OnRobot. „Přestože Česká republika dosáhla v oblasti automatizace velkého pokroku, v penetraci instalovaných robotů stále zaostává za zeměmi jako Jižní Korea nebo Německo. V roce 2021 budou české výrobní společnosti mít velkou příležitost čelit výrobním výzvám prostřednictvím široce dostupných automatizačních technologií – a my jsme připraveni jim pomoci.“

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...