Adekvátní podmínky u nejznámějšího díla secesního malíře Alfonse Muchy, pomáhá zajišťovat, spolu s ostatními technologiemi, systém Desigo CC od společnosti Siemens. Díky instalaci systému splňuje zámek v Moravském Krumlově, kde je soubor velkoformátových obrazů umístěn, nejvyšší evropské standardy pro vystavování uměleckých děl.
„Desigo CC dokáže splnit všechny podmínky, které se týkají bezpečnosti, osvětlení, stálé teploty a vlhkosti těch nejcennějších uměleckých děl,“ vysvětluje Tomáš Hüner, ředitel Siemens Smart Infrastructure, dodavatele technologií. „V prostorách výstavy je stálá teplota kolem 20 ºC a pětapadesátiprocentní vlhkost, to jsou pro umělecké dílo optimální podmínky. V případě tak mimořádného díla, jako je Slovanská epopej, je nezbytné, aby byly stabilně a spolehlivě udržovány a uchovaly jej v dokonalém stavu pro příští generace,“ dodává. Instalace Siemens technologií proběhla ve druhé polovině roku 2020, v těchto týdnech se po covidových uzávěrách na dílo Alfonse Muchy poprvé přicházejí podívat větší počty návštěvníků.
Zajistit optimální podmínky je také umění
Ideální podmínky v prostorách expozice zajišťuje systém měření a regulace (MaR), který monitoruje a řídí jednotlivé technologie. Skládá se z regulátorů Siemens, čidel a akčních členů. Nadstavbovým řídicím systémem je Siemens Desigo CC. MaR zajišťuje vytápění a přípravu topné a chladicí vody pro jednotky přesných klimatizací (nejsou součástí dodávky Siemens).
Technologie Siemens přímo řídí vytápění výstavních sálů pomocí radiátorů a do autonomně pracujících jednotek přesných klimatizací posílá pokyny k nastavení požadované teploty a vlhkosti přicházejí z řídicího systému. Přesně řiditelné klimatizační jednotky v daném prostoru upravují vzduch tak, aby vnitřní prostředí bylo v požadované kvalitě. Komunikace mezi systémem Siemens a jednotkami klimatizací probíhá přes datovou komunikaci MODBUS. Dispečerské pracoviště má všechny důležité informace k dispozici v systému Desigo CC v reálném čase. „Díky instalaci pokročilých technologií od společnosti Siemens jsme dokázali splnit přísné podmínky Galerie hlavního města Prahy a Slovanskou epopej můžeme v Moravském Krumlově v příštích pěti letech vystavovat,“ vysvětluje Zdeněk Juránek, místostarosta Moravského Krumlova.
Desigo CC – spolehlivý systém pro všechny typy budov
Desigo je řešení pro automatizaci technologií v budovách. Díky svým vlastnostem pokrývá všechny typy a velikosti aplikací – od malých předávacích stanic, přes kotelny, výměníkové stanice nebo strojovny vzduchotechniky až po komplexní automatizaci komerčních budov, kancelářských budov a budov občanské vybavenosti. Díky množství podporovaných datových bodů lze standardní Desigo CC nasadit na projekt jakékoliv velikosti.
Pro optimální vyladění chodu budovy jako celku je nutné monitorovat, shromažďovat a vyhodnocovat všechny relevantní informace, které přicházejí z mnoha technických zařízení. K těmto účelům slouží BMS/SCADA, označované také jako vizualizační nadstavba, grafická centrála nebo pracovní stanice. Řešení Desigo CC předkládá uživatelům data jednoduchým a přehledným způsobem a umožňuje pružně a s velkou energetickou účinností automatizovat chod budovy se zachováním nejvyšší úrovně uživatelského komfortu a bezpečnosti.
Nejvyšší komfort pro kulturní poklad
Tvůrce Slovanské epopeje, Alfons Mucha, byl český malíř, grafik a designér období secese. Narodil se 24. července 1860 v Ivančicích na Moravě. Obrazový cyklus vznikal postupně v letech 1910–1926 na zámku Zbiroh. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů, polovina je inspirována slovanskou mytologií a polovina dějinami českého národa. Sedm největších pláten měří 8,1 × 6,1 metru, mezi nimi například Slované v pravlasti, Zrušení nevolnictví na Rusi či Kázání mistra Jana Husa v kapli Betlémské. Epopej je od roku 2010 zařazena na seznamu kulturních památek.