Po sametové revoluci se začala rozpadat výroba mikroskopů v národním podniku TESLA Brno. Několik kolegů se rozhodlo v tradici pokračovat: společně založili firmu TESCAN, která se nejdříve zabývala servisem a zlepšováním elektronových mikroskopů.
Dnes patří mezi pět největších světových výrobců těchto zařízení a přes svoji globální působnost zůstává stále českou firmou.
Skromné začátky vystřídal silný růst
Protože zakladatelé začínali v podstatě od nuly, jejich plány byly zpočátku skromné. Garážové firmě bez zahraničních investic trvalo sedm let, než vyrobila první řadu skenovacích elektronových mikroskopů – TESCAN Vega. „Měli jsme ohromnou motivaci to dokázat, bylo nás dohromady 25 a konkurence nás v podstatě nebrala na vědomí. Dokázali jsme využít příležitostí, měli jsme i trochu podnikatelského štěstí a dokázali jsme se prosadit mezi mnohem silnějšími hráči,“ vzpomíná jeden ze zakladatelů a současný generální ředitel Jaroslav Klíma.
Český technologický holding
V roce 2013 se TESCAN spojil s francouzským dodavatelem komponentů ORSAY Physics do společného holdingu. Centrála holdingu, která v současnosti sdružuje 14 dceřiných firem, zůstává i nadále v brněnských Kohoutovicích, stejně jako vývoj a výroba. TESCAN ORSAY Holding zaměstnává 650 zaměstnanců, z toho více než polovinu právě v jihomoravské metropoli. Současné portfolio skenovacích elektronových mikroskopů čítá zhruba desítku modelů, které doplňují také rentgenové mikrotomografy.
Výročí ve znamení investic i náboru
Po třiceti letech stojí TESCAN na prahu nových výzev, jež s sebou dynamicky se vyvíjející obor elektronové mikroskopie přináší. Firma masivně investuje do budov, technologií i zaměstnanců. „V loňském roce jsme začali v Brně naplno využívat nové výrobní a vývojové centrum za 250 milionů korun, plánujeme nabrat další desítky zaměstnanců, zejména do oddělení vývoje. Pokud jde o nové technologie, do konce roku plánujeme představit první prozařovací elektronový mikroskop značky TESCAN, a pokud se vše povede, půjde o zařízení, které na trhu dosud nemá konkurenci,“ vyjmenovává Jaroslav Klíma.
Rekordní tržby koronaviru navzdory
I přes loňskou pandemii koronaviru nezaznamenal TESCAN pokles poptávky. Tržby podruhé v historii firmy přesáhly hranici 2,2 miliard korun a s ročním objemem 287 vyrobených mikroskopů dosáhl kohoutovický holding nejlepšího výsledku v celé historii. TESCAN je velmi dobře rozkročen jak teritoriálně, tak i v oborech využití. „S našimi přístroji se setkáte u špičkových výrobců polovodičů, ve výzkumných laboratořích, na prestižních univerzitách nebo v inovativních průmyslových a výrobních firmách. Máme přes tři tisíce instalací na čtyřech kontinentech a jen v České republice je jich více než 100. Děláme vše pro to, aby naše technologie byly nejen na špičkové úrovni, ale aby byly dostupné pro co nejvíce vědeckých pracovišť. Elektronová mikroskopie má zásadní vliv na kvalitu našich životů, její role stále roste a TESCAN chce být u toho i v dalších dekádách,“ uzavírá Jaroslav Klíma.