3 rady, podle čeho vybrat prodlužovací přívod

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn

Jistě jste se už dostali do situace, kdy jste potřebovali prodloužit dosah zásuvky, protože přívodní kabel spotřebiče byl moc krátký nebo byla zásuvka špatně umístěna a připojovat k ní různé spotřebiče by bylo nepraktické. Řešením je využití prodlužovacího kabelu, ale víte, jak byste ho měli správně vybrat? Poradíme vám.

Prodlužovací kabel neboli prodlužovací přívod nebo prodlužka se vybírá podle toho:

  • kde bude umístěn, s čímž souvisí délka kabelu, jeho materiál a krytí, a podle toho, kolik k němu bude připojeno spotřebičů,
  • jaký bude mít příkon a tím pádem potřebný průřez.

1. Délka prodlužovacího přívodu – méně je někdy více

U prodejce Tympol Plus se setkáte s prodlužovacími kabely o délce 1,5 – 50 m. Mezi nejčastěji používané patří prodlužovací přívod 5 m nebo 10 m.
Držte se zásady, že čím kratší prodlužovací přívod bude, tím je to lepší a pokud možno nepřekračujte délku 50 m. U větších délek by hrozilo, že by se prodlužovací přívod mohl přehřívat a to zejména, pokud byste zvolili příliš malý průřez a zapojili spotřebiče, které by měly moc vysoký výkon.
Pokud si pořídíte dlouhý prodlužovací přívod na bubnu (bubnové navijáky) měli byste ho při použití vždy celý rozmotat. V navinutém stavu opět hrozí riziko přehřívání kabelu.

Foto: Tympolplus

2. Průřez a množství zásuvek – myslete na bezpečnost

Každý kabel je schopen přenášet jen určité „množství” elektrického proudu, které závisí na průřezu kabelu. Ten volte podle zamýšleného počtu a výkonu zapojených spotřebičů. Řiďte se pravidlem, že čím větší je průřez vodiče, tím větší elektrický proud můžete přenášet.
Nejčastěji se setkáte s průřezem 0,75 – 1,5 mm2, který je vhodný pro zapojení běžné elektroinstalace.
Při výběru přívodního kabelu sledujte hodnotu maximálního proudu, která je vždy uvedena jak na vidlici, tak na zásuvce. Pokud byste zvolili hodnotu příliš malou, mohly by se kabely přehřívat a hrozil by vznik požáru. Pokud na prodlužovacím přívodu nejsou hodnoty uvedeny, raději se takovému výrobku vyhněte.
Prodlužovací přívody mohou být vybaveny různým množstvím zásuvek. Vybírat můžete vícenásobné zásuvky se 2 až 6 vstupy. Vždy myslete na to, jaké spotřebiče budete zapojovat, abyste najednou nezapojili více spotřebičů s vysokým odběrem.
Vhodnou volbou by mohl být prodlužovací kabel s přepěťovou ochranou, který chrání před důsledky lokálních zkratů, elektrickými výboji, rušivými impulsy napětí napájecí sítě ad.

3. Materiály a krytí – prodlužky do interiéru a exteriéru

Výběr materiálu a krytí prodlužovacího přívodu záleží na tom, kde budete kabel instalovat.
Materiály:
• Guma – je pružná, odolná mechanickým vlivům a každodennímu použití, není náchylná na vliv okolních teplot. Využívá se především v exteriéru.
• PVC – je lehké a nabízí různé barevné varianty. Je tvrdší a s klesající teplotou tvrdne ještě více, stává se méně odolným a mé tendenci praskat. Při hodnotách kolem -15 °C nelze PVC přívod mechanicky namáhat. Hodí se pro použití v interiéru.
• Mrazuvzdorné PVC – jde o speciální PVC odolné i proti nízkým teplotám. Kabel má zpravidla žlutou barvu.
Krytí IP:
Krytí IP značí, do jaké míry je výrobek chráněn před vniknutím cizích těles a před vodou. Pro běžné použití v domácnostech stačí krytí IP20. Pro použití venku nebo v průmyslovém prostředí hledejte krytí IP43 nebo ještě lépe IP65.
Na toto pozor!
Určitě nikdy neprodlužujte celkovou délku prodlužovacího přívodu tím, že byste na něj napojili další přívod.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
Mohlo by vás zajímat...

Reklama

Redakce
Redakce