Digitalizace složitých výrobních procesů, využití vodíku či snižování emisí skleníkových plynů. To jsou témata, která dnes řeší řada výrobních firem. Ideálním místem pro seznámení se současnými trendy bude ve dnech 17. až 21. dubna 2023 přední průmyslový veletrh v Hannoveru.
Více než 4 000 společností z celého světa představí v Hannoveru špičková technologická řešení pro budoucnost výroby a dodávek energií. V rámci hlavního tématu „Průmyslová transformace – přinášíme změnu“ (Industrial Transformation – Making the Difference) zde vystavovatelé z celého světa budou prezentovat, jaké změny může průmysl prosadit, aby došlo k výraznému snížení emisí CO2 ve velkém měřítku. Změna klimatu, nedostatek energie, narušené dodavatelské řetězce i nedostatek kvalifikovaných pracovníků, to vše jsou důležité výzvy, před kterými stojí dnešní společnost a hospodářství. Jejich úspěšné zvládání spočívá v důsledném využívání vyspělých technologií a inovativních průmyslových řešení. A právě takovým se letošní HANNOVER MESSE bude věnovat. Jeho slavnostního zahájení se ujme německý kancléř Olaf Scholz společně s prezidentem Indonésie, jež je letošní partnerskou zemí veletrhu.
Buďte u toho díky eTicket
Mezi vystavujícími společnostmi budou globální technologické korporace, jako Amazon Web Services, Microsoft, Google, SAP, Siemens, Bosch, NOKIA, ServiceNow nebo Schneider Electric, a také středně velké technologické firmy, jako Beckhoff, Festo, Harting, ifm, Pepperl+Fuchs, Phoenix Contact, Rittal nebo SEW. Renomované výzkumné ústavy jako Fraunhofer nebo KIT (Karlsruhe Institut für Technologie) a více než 300 start-upů slibují špičkové technologie a zcela nové obchodní modely.
I vy můžete být součástí přehlídky toho nejlepšího ze světa špičkových technologií, a to navíc velmi snadno díky volné vstupence. Po registraci tzv. eTicket na webových stránkách veletrhu www.hannovermesse.de, získáte vstupenku na veletrh zdarma. Stačí kliknout na sekci určenou návštěvníkům, dále pokračovat na vstupenky, kde ze dvou možností zvolíte políčko pro volný vstup. Po vyplnění potřebných údajů v podobě emailu a e-kódu hs2Cp získáte vstup zdarma ZDE.
Průmysl 4.0 a iniciativa Manufacturing-X
K plnému využití potenciálu Průmyslu 4.0 jsou zapotřebí data. Velké množství dat, k němuž mají přístup všechny společnosti zapojené do procesu tvorby hodnot. Této vizi má pomoci nový ucelený datový ekosystém: Manufacturing-X. Představu tkové suverénní a bezpečné datové platformy prosazují mimo jiné hospodářské svazy BDI, VDMA a ZVEI. A právě na letošním veletrhu HANNOVER MESSE budou v úzké spolupráci se Spolkovým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu představeny první kroky k realizaci této iniciativy. Dr. Jochen Köckler, předseda představenstva společnosti Deutsche Messe AG v tiskovém prohlášení k tomuto tématu uvedl, že cílem je zachovat suverenitu podniků, neztratit přístup k zákaznickému rozhraní a přitom využít potenciál ekonomiky platforem.
Zviditelnění toků energie a její spotřeby
Souhrou softwaru a strojů vzniká značný potenciál pro úsporu energie. Řešení „Smart Energy Monitoring“ od vystavovatelů HANNOVER MESSE pomohou identifikovat a optimalizovat spotřebu energie na úrovni strojů, a tím snižovat emise CO2. Dle Jochena Köcklera většina průmyslových uživatelů stále ještě neví
o mnoha skrytých spotřebách. Neregulované motory v čerpadlech, ventilátorech, kompresorech nebo strojích jsou v mnoha továrnách součástí každodenního života. Bez inteligentní řídicí technologie a součinnosti elektrotechniky a IT je zvýšení energetické účinnosti stěží proveditelné. Jochen Köckler k tomuto tématu doplňuje: „Průmysl se v Německu na spotřebě elektřiny podílí asi ze 45 %. Řešení vystavujících firem mohou významně přispět k výrazně energeticky účinnější výrobě.“
Vodík jako zdroj energie a naděje
Všichni mluví o zeleném vodíku. Průmysl jej chce využít, aby se zbavil závislosti na fosilních zdrojích energie a snížil emise CO2. Německé Spolkové ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu označuje vodík za klíčový zdroj energie, který je nezbytný pro dlouhodobý úspěch energetické transformace a pro ochranu klimatu.
Přesto se objevují problémy. Výroba vodíku je náročná a drahá. Potřeba je také vyřešit otázky dostupnosti, přepravy a velkokapacitního skladování. Řešení pro využití vodíku v průmyslu představí na veletrhu více než 500 firem a Hannover se tak během veletržních dnů stane nejdůležitější a největší světovou platformou k tomuto tématu.
To jsou však jen některá z mnoha témat, kterými se letošní HANNOVER MESSE bude zabývat, neboť tento veletrh na jednom místě spojuje výstavní oblasti automatizace, lineární techniky, digitálních ekosystémů, energetických řešení, technické dílů atd. Mezi hlavní prezentovaná témata pak budou patřit: dekarbonizace, Průmysl 4.0, bezpečnost IT, umělá inteligence a strojové učení, cirkulární ekonomika, Logistika 4.0 a vodík a palivové články. A jak je již dobrým zvykem pořadatelů, veletrh doplní i pestrý program v podobě odborných konferencí.
Tak tedy nezapomeňte a do svých diářů si červeně poznačte termín letošního průmyslového veletrhu v Hannoveru, tedy 17.–21. 4. 2023. Rozhodně se vyplatí na něj zavítat.