Zrecyklované benefitní karty Sodexo najdou nové ekologické využití

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

8783 vrácených plastových karet, které neskončí ve směsném odpadu. Taková je bilance druhého ročníku projektu Recyklace karet se Sodexo. „Je to o tři tisíce karet více než loni, což považujeme za obrovský úspěch,“ hodnotí Tereza Knířová, mluvčí společnosti Sodexo Benefity, a připomíná, že před rokem se jim podařilo sesbírat 5 654 karet.

Stravenkové i benefitní plastové karty Sodexo, kterým vypršela expirace, mohli jejich uživatelé vracet v březnu a dubnu. „Jsme v České republice v tomto směru průkopníkem, nevím o žádné jiné firmě, která by tímto způsobem karty od svých klientů vybírala a následně je na své náklady recyklovala. O to více nás těší zájem firem i jednotlivých držitelů našich karet. Téma ekologie očividně rezonuje a lidem není lhostejné,“ říká Knířová. Samotným sběrem ale celá akce nekončí – naopak. Sběr je totiž jen takový pomyslný startovní výstřel závodu, který navíc má ne jeden, ale hned dva další „cíle“.

Cíl jedna

„Všechny vybrané karty nyní odešleme do společnosti Plastmakers, která je stoprocentně ekologicky recykluje a vyrobí z nich lavičky s originálním designem, které najdou další využití, třeba na dopravním hřišti Technoparku v Liberci,“ popisuje Tereza Knířová s tím, že to je ten první závod. „Znovuzpracování plastového odpadu je z hlediska ekologie a udržitelnosti téma číslo jedna. Doba rozpadu plastu je totiž – v porovnání s dalšími materiály – skutečně extrémně dlouhá. Představte si, že by Jan Amos Komenský pil z PET lahve, která v jeho době samozřejmě ještě nebyla vynalezená – a tu potom odhodil. Tu jeho lahev byste mohli najít ještě dnes,“ říká Tomáš Kolečář, zakladatel zmiňované společnosti Plastmakers, která se znovuzpracováním plastového odpadu zabývá, a doplňuje:„Fandím firmám, které přemýšlí o tom, jak jejich business ovlivňuje životní prostředí. Se Sodexo jsme vymysleli způsob, jak karty efektivně zpracovat a vdechnout jim nový život v podobě laviček. Inovativní přístup spočívá ve využití tvaru karet bez nutnosti jejich dalšího drcení a tepelného zpracování. Tím se docílí energeticky úsporného recyklačního procesu.“

Cíl dvě

Stejně jako loni i letos Sodexo za každou vrácenou kartu věnuje 10 korun Nadaci Partnerství, která v rámci programu Sázíme budoucnost podporuje po celé republice výsadbu stromů. „Peníze získané díky sběru a recyklaci karet Sodexo použijeme na financování grantů na výsadbu a následnou péči o stromy. Například loni se díky partnerům jako je Sodexo podařilo podpořit 55 komunitních projektů z celé republiky. Do výsadeb se zapojili dobrovolníci z neziskovek, škol, farností i radnic. Nová zeleň pomůže zadržet vodu v krajině, poskytne úkryt a potravu živočichům a zmírní dopady horka a eroze,“ popisuje Anna Poledňáková, PR manažerka iniciativy Sázíme budoucnost.
Po druhém úspěšném ročníku to vypadá, že se na projekt mohou uživatelé Sodexo benefitů těšit i v dalších letech. „Karty plánujeme vybírat a recyklovat pravidelně a pevně věříme, že se staneme inspirací i pro ostatní firmy. V současné době připravujeme další ekologicky zaměřené aktivity, do kterých se budou moci zapojit naši klienti, uživatelé i partnerské provozovny,“ uzavírá Knířová.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...