Bertrand Sicot: Nová generace SolidWorksu musí uživatele nadchnout

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Vloni se stal nečekaně rychle generálním ředitelem firmy SolidWorks a nyní již řídí přípravu nástupu nové CAD platformy, jež má přinést revoluční změny. Bertrand Sicot, nenápadný Francouz v čele americké korporace, má jasno v tom, že způsoby vývoje a inovací výrobků se v příštích letech zcela změní.

„Máme toho ještě hodně před sebou. Dosud se pohybujeme pouze po povrhu toho, čeho jsme schopni dosáhnout,“ prohlásil Bertrand Sicot, CEO DS SolidWorks, na konferenci SolidWorks World 2011 v San Diegu (USA). Fotografie: Jan Homola

Která značka je vám bližší – SolidWorks, nebo Dassault Systèmes?

Řekl bych, že mi to vychází nastejno. Pracuji pro SolidWorks, ale není nic nového na tom, že jsme součástí Dassault Systèmes, a to už patnáct let. Zastupuji jednu z jejích hlavních značek, která se podílí na dvaceti procentech celkového obratu, přičemž stále rosteme. Osobně jsem rád, že se nyní více hovoří o Dassault Systèmes v souvislosti s námi, protože nám to k naší činnosti pomáhá získat image důvěryhodnosti, kterou si lidé spojují s touto velkou organizací.

V pozici generálního ředitele DS SolidWorks jste nyní něco málo přes rok. Jaký z toho máte pocit?

Vloni jsem byl povýšen pouhé tři týdny před naší konferencí, tak si asi umíte představit, že tenkrát se děla spousta věcí v příliš rychlém sledu. Až po skončení konference jsem měl konečně čas zpomalit a začít přemýšlet o tom, co bych měl dělat. Tedy začít být víc proaktivní, než reaktivní. Celkově to pak byl velmi úspěšný rok, jak můžete posoudit z našich obchodních výsledků. Nyní připravujeme velké plány do budoucna s výhledem na následujících pět let, přičemž už máme jasno, co chceme dělat a teď jde už jen o jejich realizaci. Během toho roku jsem musel taky hodně cestovat, což je nezbytné, když přebíráte odpovědnost za celou takto velkou firmu. Do SolidWorksu jsem nastoupil před patnácti lety, takže náš podnik znám velmi dobře, a jako CEO teď mohu opravdu říct, že už mám vše pod kontrolou.

Jak byste ohodnotil svůj stávající manažerský tým?

Jsem rád, že je tvořen lidmi nadšenými pro naši věc, kteří se za mnou nebojí přijít, kdy narazí na jakýkoliv problém. Já i mí nejbližší kolegové v SolidWorksu pracujeme spoustu let, mnozí od jeho samotných počátků a naše vnímání toho, co děláme, zůstává konstantní, ačkoliv jsme časem vyrostli ve velkou firmu. Současně si uvědomuji, že s naším úkolem nejsme zdaleka hotovi, že se stále pohybujeme pouze na povrchu toho, čeho jsme schopni dosáhnout. Přitom už disponujeme spoustou vyspělých technologií a ohromnou uživatelskou bází, což je úžasné.

Vloni SolidWorks opustily dvě významné osobnosti, zakladatel firmy Jon Hirschtick a váš šéf vývoje Austin O‘ Malley. Můžeme v této souvislosti očekávat nějaké změny ve vaší strategii?

Nikoliv. Jon Hirschtick, který v posledních letech ve firmě působil spíše jako konzultant, za mnou zkrátka jednoho dne přišel a řekl, že cítí potřebu životní změny a já jsem se rozhodl to respektovat. Velkým přínosem bylo, že ve společnosti zůstával ještě tolik let poté, co ji odkoupila Dassault Systèmes a jeho odchod se dříve nebo později dal po celou dobu čekat. Je docela možné, že Jona v příštím roce na naší konferenci zase potkáte. Pokud jde o Austina O’Malleyho, i s ním zůstává můj vztah přátelský, nicméně on dospěl k závěru, že způsob, jakým potřebujeme v současnosti pracovat, se míjí s jeho vlastní představou. V tu samou chvíli se vyskytla příležitost angažovat Giana Paola Bassiho, který s Dassault Systèmes při vývoji produktů spolupracuje už mnoho let, takže to bylo pro všechny příhodné načasování.

Říkáte, že víte, kde chcete být do pěti let. Kde tedy chcete být – jaká je vaše vize blízké budoucnosti?

Jak zaznělo i na letošní konferenci, připravujeme na příští rok představení nové CAD platformy, takže průběžně pracujeme na zavedení této novinky. Dalším důležitým projektem, který je momentálně v běhu, je aplikace Live Buildings, představená poprvé vloni. Nyní už je dokončena a chystáme její uvedení na trh ještě letos. Tímto produktem pro stavebnictví se nám otevře pro nás nový trh, ve kterém spatřujeme spoustu příležitostí. Nicméně bude to aplikace, která naruší zavedené pořádky, čili jsme zvědavi, jak na tomto trhu zafunguje. Tato oblast je pro nás zatím spojena s velkou řadou neznámých, takže o to pečlivěji celou věc připravujeme – protože, jak se říká, když chcete skočit do vody, měli byste umět plavat.

Na webu SolidWorksu jste se před nedávnem svěřil s tím, že si uvědomujete existenci oblastí, v nichž by se váš software ještě mohl zlepšit. Můžete být konkrétnější?

Z mého pohledu je pro funkčnost zcela zásadní výkon a stabilita systému. Dovedu si představit, jak ohromnou frustraci cítí každý uživatel, když mu software spadne. Chtěl jsem proto poukázat na naše odhodlání zlepšit SolidWorks ve výkonu a stabilitě ve dvou směrech – prvním je to, na čem pracujeme postupně s každou další verzí, druhým pak závazek našeho vývojového týmu zlepšovat stabilitu a výkonnost současně se zaváděním nových funkcí.

Povězte mi více o nové CAD platformě. Máte na mysli novou generaci SolidWorksu – tutéž cloudovou aplikaci, kterou jste představili před dvěma roky a od té doby nezveřejnili žádný další pokrok?

Ano, je to aplikace, která lidem umožní pracovat s CADem na různých platformách, od klasického počítače přes on-line rozhraní po mobilní zařízení. Považuji za normální, že o této technologii zatím nesdělujeme více, protože ji chceme prezentovat až tehdy, když bude doopravdy připravená.

Zvažujete v nové generaci SolidWorksu opustit grafické jádro Parasolid, které vám dosud licencuje výrobce konkurenčního CAD systému?

Změna grafického jádra pro nás není zásadní problém. Pokud bychom to chtěli učinit, vyčlenili bychom na to tým programátorů a stalo by se to už dávno. My jsme se místo toho vždy plně soustředili na rozšiřování funkčnosti SolidWorksu pro naše uživatele. Pro ně totiž doopravdy není podstatné, co je skryto „pod povrchem“ systému, který používají. Novou generaci SolidWorksu si tedy nepředstavujte jako výměnu motoru u auta. Pracujeme totiž na něčem zcela novém, přičemž nástroje, které jsme tu budovali pro současný SolidWorks, v něm zůstanou dostupné nadále. Bylo by bláhové myslet si přitom, že se stávajícího systému, který vytváříme už tolik let, v jeho dnešní podobě vzdáme.

Znamená to tedy, že hodláte udržovat souběžně obě platformy?

Ano. Nevíme zatím, jak dlouho, ale jsme si vědomi, že postupná adaptace nové generace CADu bude nějakou dobu trvat. Může to být tři, pět, sedm let… nevíme. Víme však, že ten, kdo se rozhodne přejít na náš nový software, bude tak moci učinit velmi rychle, protože bude skutečně kvalitní produkt. Jsem přesvědčen, že když uživatelům nabídneme dostatečně podmanivý důvod pro to, aby na novou platformu přešli, učiní tak sami od sebe. Je to jednoduché.

Na letošní konferenci opakovaně zaznívají termíny jako „komunita“, „komunikace“, „spolupráce“ atd. Prezentujete tady projekty sociálních sítí určených pro týmové navrhování nových produktů samotnými spotřebiteli. Připravujete si tím živnou půdu pro nastolení vaší nové platformy?

Ne tak docela, protože naše nová platforma přinese mnohem víc, než tu dnes slyšíte. Naším dnešním cílem zde je ukázat lidem, že svět se mění, stejně jako způsoby, jakými lze inovovat produkty. Podívejte se na to takto: pokud nepracujete ve velké firmě nebo ve výzkumném centru, bylo dosud takřka nemožné podílet se reálně na nějakých velkých inovacích. Na příkladu sociální sítě Quirky a jejího zakladatele Bena Kaufmana jsme chtěli ukázat, že se současnými technologiemi může i jeden mladý kluk bez záštity velké korporace vymyslet zcela revoluční způsob, jak takových inovací dosahovat. Myslím si, že pro komunitu našich uživatelů je něco takového velmi zajímavé, protože se soustředíme na malé a střední firmy, jež mohou být vzhledem ke svým omezeným rozpočtům právě také v pozici někoho, kdo si myslel, že nemá na to, aby vyvíjel výjimečně inovativní produkty. Naší úlohou je sledovat nové trendy a zajistit pro naše uživatele nástroje, které jim tyto cesty zpřístupní. Je to úžasné, protože se tím pro všechny otevírají nové obzory.

Rozhovor vznikl při příležitosti konání výroční konference SolidWorks World 2012 v San Diegu.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...